ДОСЛІДЖЕННЯ, ЯКІ ВИКОНУЮТЬСЯ В ЦЕНТРІ

1. Ідентифікація кліщів 

Кліщів ідентифікують за допомогою стереомікроскопічної системи SEO, яка включає стереомікроскоп, кольорову цифрову камеру і фотоадаптер.


Види та стадії розвитку кліщів розрізняють за допомогою спеціальних таблиць.

2. ПЛР в реальному часі на наявність ДНК збудників таких кліщових інфекцій: B. burgdorferi s.l. (збудник Лайм-бореліозу), B. miyamotoi (збудник інфекції, яка викликається B. miyamotoi, A. phagocytophilum (збудник анаплазмозу людини), Babesia sp. (збудник бабезіозу людини) в кліщах та крові людей

Дослідження методом ПЛР дозволяє виявити в досліджуваному матеріалі не тільки самого збудника, але навіть єдиний фрагмент чужорідної ДНК. ПЛР-діагностика є точним і чутливим методом діагностики інфекційних захворювань, в тому числі кліщових.

Лабораторія полімеразно-ланцюгової реакції оснащена сучасним ампліфікатором «Rotor Gene 6000», який працює в режимі Real-time PCR, що забезпечує одночасний процес ампліфікації і гібридизаційно-флуоресцентної детекції в режимі реального часу, автоматичну реєстрацію та інтерпретацію отриманих результатів.

Ампліфікатор CFX96 Touch (Bio-Rad, США) призначений для проведення ПЛР з реєстрацією продуктів реакції в режимі реального часу. Володіє шестиканальної системою детекції, що забезпечує високу швидкість і гнучкість ПЛР-діагностики.

ПЛР в реальному часі має такі переваги:

В лабораторії також функціонує ампліфікатор «Perkin  Elmer-2400», який дозволяє ампліфікувати ДНК з подальшою детекцією методом електрофорезу.

3. ІФА (імуноферментний аналіз), який дозволяє визначати сумарні специфічні антитіла IgM та IgG до основних видів Borrelia burgdorferi s.l.

Для проведення цього аналізу у центрі є сучасний  імуноферментний аналізатор Multiscan FC.

4. Імуноблот, який дозволяє визначати специфічні IgM та IgG одночасно до більше, ніж 10 антигенів 4-х видів Borrelia burgdorferi s.l.: B. burgdorferi s. s., B. garinii, B. afzelii та B. spielmanii).

Отримані результати оцінюють за допомогою програмного забезпечення EURO Line Scan, яке дозволяє аналізувати не лише якісний склад сироваткових імуноглобулінів, але й їх кількість.


Рисунок 1.1 – Зразок протоколу оцінювання отриманих результатів імуноблоту (EUROLINE Borrelia RN-AT IgM) за допомогою програмного забезпечення EURO Line Scan


Рисунок 1.2 – Зразок протоколу оцінювання отриманих результатів імуноблоту (EUROLINE Borrelia RN-AT IgG) за допомогою програмного забезпечення EURO Line Scan

5. Мультиплексна непряма імунофлуоресценціїя із використанням технології БІОЧИП (БІОЛОГІЧНИЙ МІКРОЧИП), яка дозволяє проводити одночасне виявлення специфічних антитіл IgM та IgG до різних збудників кров'яних інфекцій у реакції непрямої імунофлуоресценції, в тому числі й кліщових (A. phagocytophilum, Borrelia burgdorferi s.l., Bartonella та інші).

Для цього використовують матрицю з нанесеними молекулами білків або нуклеїнових кислот для одночасного проведення великої кількості аналізів в одному зразку.



Оцінку отриманих результатів проводять в полі зору флуоресцентного мікроскопа Olympus IX70.

Позитивний зразок містить яскраво-зелене світіння комплексу антиген-антитіл міченого флуоресцеїном.

Рис. 1.


Світіння імунного комплексу антиген-антитіло, міченого флуоресцеїном, специфічне для B. henselae. РНІФ. Мікроскоп Olympus IX70. Хворий С., 42 роки. Діагноз: Локалізована склеродермія, обмежена форма, хронічний перебіг. Наявні анти-IgG до B. henselae.

Результати дослідження порівнюють із запропонованим компанією-виробником стандартним позитивним і негативним контролем.

6. УЗД шкіри.

Ультразвукова діагностика шкіри є новим та перспективним напрямом в роботі лікарів-дерматологів, хірургів, в т.ч. пластичних хірургів, лікарів загальної практики сімейної медицини та УЗ-спеціалістів загального профілю.

Цей метод є неінвазивним, безболісним і безпечним для життя й здоров’я пацієнтів, має достатньо високу точність, результати добре архівуються, всі види зображень піддаються комп’ютерній обробці. Дослідження виконуються лише in vivo, але без жодного пошкодження тканин і придатні для багаторазового повторення.

Покази для УЗД в дерматології:

вимірювання товщини, глибини, структури утворення та оцінки меж пухлин шкіри;

моніторинг курсу та терапевтичної ефективності лікування захворювань з склерозом шкіри (склеродермія, паннікуліт) та хронічних запальних дерматозів (псоріаз, червоний плескатий лишай та кропив’янка), у тому числі упацієнтів із супутніми кліщовими інфекціями (Лайм-бореліоз, анаплазмоз, бартонельоз);

спостереження після операції, кріотерапії та лазерної терапії (злоякісна меланома, базально-клітинна карцинома, внутрішньо-шкірні метастази, гемангіома, фіброма, ліпома, себорейні бородавки);

оцінка екзогенних компонентів, таких як сторонні тіла та косметичні наповнювачі шкіри;

оцінка перед та після проведення косметологічних ін’єкцій (локалізація та стан введеного препарату, місця міграції, постін’єкційні ущільнення та ускладнення).

У своїй роботі працівники Центру використовують ультразвуковий апарат DUB SkinScaner виробництва Taberna Pro Medicum (Німеччина) з датчиком 22 МГц.

Фото «стрій» ділянки спини у пацієнта Р., 17р. Діагноз: Бартонельоз, Лайм-бореліоз із переважаючим ураженням шкіри.

Отримані результати інтерпретують і аналізують за допомогою оригінального програмного забезпечення до сканера DUB‑SkinScaner. Як провідне середовище використовують стандартний ультразвуковий гель.


УЗ картина вогнища ураження («стрії» ділянки спини): зменшення ехогенності епідермісу. Зменшення товщини та ехогенності дерми (середня глибина 760 нм).


УЗ картина здорової шкіри (ділянки спини): товщина дерми – 1121 нм

7. Дистанційна термографія

Метод дистанційної термографії надає інформацію про фізіологічні та патологічні процеси в організмі, завдяки реєстрації та інтерпретації розподілу температури шкіри різних ділянок тіла людини. Він заснований на оцінці різниць температури (ΔT) уражених, симетричних і неушкоджених сегментів тіла людини. 

Актуальним є використання цього методу для покращення діагностики різних клінічних проявів кліщових інфекцій, а саме Лайм-бореліозу (мігруючої еритеми, локалізованої склеродермії, Лайм-артритів, збільшення лімфатичних вузлів), анаплазмозу та бартонельозу.

Основними перевагами застосування дистанційної термографії є висока чутливість, неінвазивність, безболісність і безконтактність даного методу, можливість швидкого проведення та здійснення об'єктивної оцінки зображень.

Дослідження проводимо медичним тепловізором ULIRVISION Т1-120.

Термографічна картина мігруючої еритеми лівої гомілки хворого на Лайм-бореліоз, вигляд спереду (вогнищевий розігрів), пацієнт Г, 43 р.

Для аналізу термографічних зображень використовуємо програмний пакет „IRSee Software”